Ogłoszenia parafialne – 14 lutego 2021 roku
Dziękujemy za ofiary złożone na potrzeby parafialne; od ostatniej niedzieli było 6 ofiar. Dziękujemy za sprzątanie kościoła; wczoraj sprzątało 4 osoby i złożono 4 ofiary. Do sprzątania kościoła w sobotę po mszy porannej prosimy parafian z domów: 478, 480, 480a, 480a/1, 480c – 2 rodziny, 480d, 480e, 483a, 483b.
W rozpoczynającym się tygodniu.
Wtorek. O 1630 w kościele odbędzie się spotkanie kandydatów na ministrantów. Na koniec adoracji Najświętszego Sakramentu odmówimy modlitwy nowennowe do Miłosierdzia Bożego.
Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post, czas Komunii św. wielkanocnej. Msze święte będą o 630, 800, 1600 i 1800. Poświęcimy także popiół i posypujemy nim głowy na znak pokuty za grzechy. W tym dniu obowiązuje nas abstynencja i post ścisły, to znaczy nie jemy mięsa w żadnej postaci (od 14 roku życia), a dorośli i zdrowi katolicy (od 18 do 60 roku życia) powinni jeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do sytości. Składka zebrana we środę będzie na cele charytatywne w diecezji. Rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu odmówimy modlitwy z nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Czwartek po Popielcu. Grupa Modlitewna Matki Bożej Królowej Pokoju zaprasza na chwilę modlitwy w czasie adoracji przed mszą wieczorową.
Piątek po Popielcu. W tym dniu rozpoczynamy celebrowanie nabożeństw dróg krzyżowych. Przez cały Wielki Post drogi krzyżowe będą celebrowane w każdy piątek o 900 – dla tych, którzy nie mogą przyjść po południu, o 1715 – dla dzieci i dla pracujących przed południem i o 1900 – dla młodzieży uczącej się i pracującej. Za pobożny udział w drodze krzyżowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Bardzo chcemy, żeby wszystkie dzieci z parafii brały udział w nabożeństwach dróg krzyżowych. Księża katecheci przygotowali dla nich specjalne książeczki z drogą krzyżową, w które dzieci będą wklejały obrazki, jakie otrzymają po nabożeństwach dróg krzyżowych. Prosimy rodziców, aby dopilnowali swoje dzieci, przysyłali ich na te piękne nabożeństwa wielkopostne. W ten sposób zapobiegniemy patologicznej sytuacji izolacji dzieci od kościoła, a więc także od Boga; w tą pułapkę bardzo łatwo można wpaść w czasie pandemii.
Za tydzień będzie 1. niedziela Wielkiego Postu. Po południu o 1600 będzie nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym; zapraszamy wszystkich parafian. Za pobożny udział w gorzkich żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Składka z tej niedzieli będzie przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
W czerwcu zeszłego roku w naszej parafii przeżywaliśmy misje święte, które były związane z wprowadzeniem relikwii błogosławionych męczenników franciszkańskich z Pariacoto. Już wtedy była mowa o tym, ze w następnym roku, a więc w obecnym, odbędzie się renowacja tych misji. Doskonałą okazję do przeprowadzenia renowacji stwarza rozpoczynający się w środę okres Wielkiego Postu. Mimo, że trwa pandemia, i z tego powodu musimy znosić pewne ograniczenia dotyczące naszego uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach, zdecydowaliśmy wraz z Ojcami Franciszkanami, że renowacja rozpocznie się w Środę Popielcową, a więc w tym się tygodniu. Aby nie było nadmiernej ilości ludzi w kościele, zaplanowaliśmy wiele spotkań dla poszczególnych grup parafialnych, a także chcemy przeprowadzić transmisje internetowe z kościoła, aby jak najwięcej z nas mogło choćby wysłuchać kazań misyjnych. Codziennie, szczególnie w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, będziemy spowiadać, by nie było kolejek przy konfesjonałach. Przeprowadzimy specjalne nabożeństwa dla chorych, dzieci, młodzieży i małżonków. Wszystko to stanie się nam jasne, gdy zapoznamy się z programem. Jest on umieszczony w gablotach parafialnych, a także na stronie internetowej parafii, do której mamy dostęp nie tylko z komputerów, ale także z urządzeń mobilnych, czyli z naszych telefonów komórkowych – smartfonów. To oznacza, że w każdej chwili możemy sprawdzić, co w danym dniu zaplanowane jest w ramach renowacji. Zapoznajmy się z tym programem i od środy włączmy się w spotkania misyjne. Renowacja zakończy się w niedzielę. Gdyby ktoś chciał, aby w tym czasie, konkretnie w sobotę, ksiądz odwiedził chorą osobę w domu, niech to zgłosi w kancelarii parafialnej lub w zakrystii. Módlmy się do Boga za przyczyną naszej patronki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby w trudnych warunkach pandemii udało się nam z sukcesem przeprowadzić zaplanowaną renowację. Zachęćmy naszych domowników do udziału, a potrzebujących spowiedzi do sakramentu pokuty.
Czytajmy prasę katolicką. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym przeczytamy, jak dobrze zacząć Wielki Post. Ponadto, że zabytkowy krzyż na Giewoncie nie będzie słupem ogłoszeniowym, i o niezwykłej grocie św. Marii Magdaleny we francuskiej Prowansji, gdzie nawraca się młodzież. Niestety nie dotarł do nas bieżący numer Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Przed rozesłaniem. Idźmy do naszych domów ze słowami papieża Benedykta XVI, który stwierdził, że trądem, który rzeczywiście oszpeca człowieka i społeczeństwo, jest tak naprawdę grzech. Obmyci łaską Bożego Miłosierdzia odzyskujemy piękne oblicze dzieci Bożych. Niech udział w tej Eucharystii pomoże nam zachować to piękno i ukazać w nim miłość Boga ludziom, których Pan postawi na naszej drodze.