Ogłoszenia parafialne – 24 maja 2020 roku

Komunikat Biskupa Tarnowskiego. Drodzy Diecezjanie! Znoszenie kolejnych ograniczeń, wprowadzonych w naszym kraju w związku z panującą pandemią koronawirusa, umożliwia także powrót do zwiększonej aktywności duszpasterskiej w parafiach i całej diecezji. Ufamy, że z Bożą pomocą podołamy licznym wyzwaniom, jakie rysują się przed nami w tej zmienionej rzeczywistości. Pragnę przede wszystkim podziękować Wam, drodzy Diecezjanie, za trwanie w  duchowej jedności i miłości wobec Kościoła i jego lokalnej cząstki, jaką jest nasza tarnowska diecezja. Przejawem tego jest wasza ustawiczna troska wyrażona poprzez modlitwę i postawę odpowiedzialności zarówno za swoją własną parafię, jak i za cały Kościół tarnowski. Dziękuję za ofiarną troskę o świątynie parafialne i funkcjonowanie naszych parafii oraz prowadzonych przez nie dzieł, co umożliwiają składane przez Was ofiary i dokonywane wpłaty na konta bankowe parafii. Bez ofiar składanych przez wiernych nie mogłyby funkcjonować również instytucje diecezjalne, takie jak Seminarium Duchowne i Kuria Diecezjalna, niemożliwe byłoby podejmowanie dzieł prowadzonych przez Caritas oraz wspieranie działalności misyjnej, w którą nasza diecezja od dziesiątków lat jest bardzo żywo zaangażowana. Wyrażam zatem gorącą wdzięczność za każdą formę duchowego i materialnego wspierania parafii i diecezji.
Dziękuję kapłanom za gorliwą posługę wiernym, szczególnie w sytuacjach, w których rodziły się obawy o ich własne zdrowie i życie. Dziękuję także za podjęcie przez księży współfinansowania potrzeb parafialnych z własnych środków.
Szacunek i wdzięczność wyrażam wobec pracowników służby zdrowia, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich zaangażowanych w dzieła wolontariatu podejmowane na rzecz dotkniętych pandemią. Opieka i troska o ludzi chorych, przebywających w domach pomocy społecznej czy też w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pomoc ludziom starszym, samotnym, objętym kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, jest świadectwem waszej chrześcijańskiej wiary i miłości a także pięknego człowieczeństwa.
W związku ze zbliżającym się ku końcowi okresem wielkanocnym, pragnę także przypomnieć i zachęcić Diecezjan do korzystania z sakramentu pokuty i przystępowania do Komunii św. wielkanocnej. Czas Komunii świętej wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej włącznie. Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzamy wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i naszej diecezji. Niech wspiera nas orędownictwo świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej. Z pasterskim błogosławieństwem i zapewnieniem o stałej modlitwie za moich diecezjan.
† Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI w Tarnowie dnia 21 maja 2020 roku.

Dziękujemy za ofiary na potrzeby parafialne; w tygodniu było 14 ofiar. Dziękujemy za sprzątanie kościoła; wczoraj sprzątała 1. osoba i złożono 2. ofiary na środki czystości i kwiaty. Bóg zapłać. Na sobotę 30 maja do sprzątania kościoła prosimy parafian z domów:   150d, 151 – 2 rodziny, 151a, 151b, 153 – 2 rodziny, 154, 154a – 2 rodziny.

W tym tygodniu.
W ciągu tego tygodnia po nabożeństwach majowych będziemy odmawiali modlitwy z nowenny do Ducha Świętego.
Wtorek. Wspomnienie św. Filipa Nereusza, kapłana. Po nabożeństwie majowym  pomodlimy sie także do miłosierdzia Bożego. Wtorek to także Dzień Matki. Polecimy Bogu nasze matki żyjące i te, które już zmarły. We wtorek na nabożeństwo majowe o mszę wieczorową zapraszamy dzieci z klasy III a razem z rodzicami. Odbędzie się spotkanie w ramach przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii świetle.
Środa. Po nabożeństwie majowym odmówimy także modlitwy związane z nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
Piątek. Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
Za tydzień będzie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tradycyjnie Zielone Świątki.

Gdyby naszego życia nie opanowała pandemia koronawirusa, od przyszłej niedzieli przeżywalibyśmy misje parafialne, jak to zostało zaplanowane w jesieni ubiegłego roku. Niestety stan epidemii najpierw wykluczył to wydarzenie, a obecnie bardzo utrudnia, ponieważ ciągle obowiązuje nas zachowanie limitów wiernych w naszych kościołach. Misje są tak ważnym wydarzeniem w życiu całej parafii, że trudno przeżywać je wyłącznie w małej grupie w kościele, a reszcie parafian zaproponować jedynie transmisję internetową on line, dlatego postanowiliśmy odłożyć je na kilka miesięcy, gdy sytuacja się poprawi. Obecnie plan jest taki, że odbędą się one od 13 do 20 września br. Módlmy się, aby ten plan się powiódł, ale pamiętajmy też, że od naszych planów ważniejsze jest wypełnienie woli Bożej.

Czytajmy prasę katolicką. Gość Niedzielny zwiera specjalny dodatek przypominający Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, oraz opisuje biblijne znaki  paruzji, czyli ponownego przyjścia Jezusa na ziemię przy końcu świata. Tygodnik Katolicki Niedziela zamieszcza na swoich łamach list emerytowanego papieża Benedykta XVI, który został napisany przez niego na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II.

Przed rozesłaniem. Bóg wstępuje wśród radosnych okrzyków – śpiewaliśmy w psalmie responsoryjnym. Taka jest nasza droga radosnego wędrowania do nieba. Niech na tej drodze umocni nas łaska Bożego błogosławieństwa.