Ogłoszenia parafialne – 24 marca 2024 roku

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Wielkiej Nowenny przed dwutysiącleciem dzieła odkupienia. W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny (Łk 1, 49). Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu. Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane. Ks. abp Tadeusz Wojda SAC, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Dziękujemy za 9 ofiar złożonych na inwestycje w parafii. Dziękujemy za sprzątanie kościoła; wczoraj sprzątało 7 osób, złożono 5 ofiar. Bóg zapłać! Następne sprzątanie kościoła na święta będzie w środę 27 marca po mszy wieczorowej. Prosimy na nie podwójną liczbę parafian z domów: 125, 125a, 125b, 125c, 126 – 2 rodziny, 127, 127a, 127b, 128 – 2 rodziny, 128a, 129, 130 – 2 rodziny, 130a, 130b, 134, 134a, 134b.

W rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu.

Wielki Poniedziałek. Po mszy wieczorowej będziemy budowali konstrukcję ciemnicy i grobu Pańskiego. Do pomocy zapraszamy mężczyzn i młodzież.

Wielki Wtorek. Od 1600 do 1800 w domu parafialnym członkowie parafialnego oddziału Caritas będą rozdawali dary świąteczne dla potrzebujących parafian. Zostały zebrane do kosza wystawionego w naszym kościele przez ostatnie dwa tygodnie. Tym, którzy ofiarowali te dary, składamy serdeczne podziękowania. Mamy listę osób w parafii wymagających wsparcia, gdyby jednak ktoś wiedział o nowych przypadkach potrzebujących parafian, niech zgłosi ten fakt. Adoracja Najświętszego Sakramentu o 1700 i nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielka Środa. Adoracja od 1700, którą zakończy nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

Wielki Czwartek. Przed południem nie będzie Mszy świętych. Od 700 do 800 będzie okazja do spowiedzi. Po południu rozpoczniemy Triduum Paschalne. O 1800 będzie Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Po mszy przeniesiemy Pana Jezusa do ciemnicy; adoracja do 2200. Porządek wszystkich nabożeństw i adoracji wielkotygodniowych jest umieszczony w gablocie i stronie www parafii.

Wielki Piątek. Od 700 rozpoczniemy adorację Pana Jezusa w ciemnicy. Od 700 do 800 będziemy dyżurowali w konfesjonałach. O 900 będzie droga krzyżowa. Potem adoracja według programu, który jest w gablocie i stronie www parafii. Zwróćmy uwagę na adorację dla młodzieży o 1000 i na adorację dla dzieci o 1100. Prosimy, aby dzieci na adorację przyniosły skarbonki Caritasu ze swoimi ofiarami. O 1500 będzie nowenna do miłosierdzia Bożego i koronka. O 1700 odśpiewamy 3 części gorzkich żali. O 1800 rozpocznie się celebracja Obrzędów Męki Pańskiej. Po ich zakończeniu przeniesiemy Pana Jezusa do grobu, gdzie do 2400 będzie adoracja. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły (zdrowi katolicy od 18 do 60 roku życia jedzą 3 razy dziennie w tym raz do sytości) i abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia). Adoracja krzyża będzie bez całowania go – przez przyklęknięcie, a ofiary będą przeznaczone na ratowanie i utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota. Od 700 rozpoczniemy adorację Pana Jezusa leżącego w grobie. Nie wyznaczamy konkretnych godzin, każdy przychodzi w porze dla niego dogodnej. Od 700 do 800 księża będą dyżurować w konfesjonałach. Święcenie pokarmów co pół godziny, a więc o 900, 930, 1000, 1030, 1100, 1130 i 1200. Wieczorem o 1945 będzie nowenna i koronka do Miłosierdzia Bożego. O 2000 rozpoczniemy celebrację Obrzędów Wigilii Paschalnej; zakończy je Msza święta z radosnym ALLELUJA. Na obrzędy wieczorowe przynosimy świece np. paschaliki.

Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc. O 600 rano rozpoczniemy procesję rezurekcyjną wokół kościoła, a po niej będzie Msza święta. Pozostałe msze będą o 845, 1030, 1200 i 1700. Rozpoczyna się Oktawa Wielkanocy. Nowennę do Miłosierdzia Bożego odmówimy na zakończenie adoracji.

Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze św. będą o 630, 845, 1030, 1200. Po Mszy św. o 630 będzie nowenna i koronka do Miłosierdzia Bożego. Składka będzie na potrzeby Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie.

Czytajmy prasę katolicką. Do Gościa Niedzielnego dołączony jest dodatek, który pomoże nam dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Są w nim modlitwy i medytacje na poszczególne dni od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty. W Gościu warto też zwrócić uwagę na artykuł o spowiedzi, która ma być spotkaniem dwóch kochających się osób i prowadzić do odzyskania życia. Tygodnik Katolicki Niedziela podpowiada, jak dobrze przeżyć Święte Triduum Paschalne, i opisuje, jak rozwija się kult błogosławionej rodziny Ulmów, która podbija świat.

Przed rozesłaniem. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W te święte dni idźmy za pokornym Jezusem Chrystusem, aby uczestnicząc w Jego Męce, mieć także udział w tajemnicy zmartwychwstania. Niech w tym czasie towarzyszy nam błogosławieństwo Boże.