Ogłoszenia parafialne – 28 marca 2021 roku

Komunikat Biskupa Tarnowskiego. Drodzy Diecezjanie! Kochani Młodzi! Papież Franciszek w Orędziu na 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania napisał: Pan Jezus zna pytania, wątpliwości i trudności, które wstrząsają łodzią naszego serca i dlatego zapewnia nas: «Nie bój się, jestem z tobą». Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy świat nie sprzyja dobremu rozeznaniu drogi życia, a przecież jest ono kluczem do właściwego przeżywania codzienności, którą Bóg darzy człowieka. To właśnie powołanie ma nadawać sens życiu. W rozeznawaniu naszej drogi nie jesteśmy osamotnieni. Pan Jezus zapewnia nas o swojej obecności i chce udzielić nam konkretnej pomocy.            Dlatego pragnę Was zaprosić do wzięcia udziału w inicjatywie PROJEKT MEICHIZEDEK, organizowanej przez wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i dzieła powołań naszej Diecezji. Projekt ten stanie się – jak ufam – praktyczną pomocą dla młodych mężczyzn w rozeznaniu powołania. Wyrażając swoją chęć udziału w tym projekcie, otrzymacie drogą mailową 9 wiadomości, z których każda będzie zawierała: nauczanie i świadectwo oraz wskazówki do pracy nad sobą. Projekt rozpocznie się w Wielką Sobotę, a zakończy rekolekcjami, które – jeśli warunki pozwolą – odbędą się w dniach 7 – 9 maja w Błoniu pod Tarnowem. Wszystkich młodych mężczyzn, którzy odczytują już głos powołania, zachęcam, by bez lęku dali odpowiedź podejmując decyzję o wstąpieniu na drogę przygotowania do kapłaństwa w roku jubileuszu 200. lecia seminarium. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji oraz „Projektu Melchizedek” znajdują się na internetowej stronie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zachęcam Was także do wzięcia udziału w wielu innych diecezjalnych inicjatywach przygotowywanych z myślą o Was. Wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji ludzi młodych o dobre rozeznanie ich drogi życia oraz odwagi w podejmowaniu decyzji o wyborze życia kapłańskiego.

Z pasterskim błogosławieństwem
†Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

Dziękujemy za ofiary złożone na potrzeby parafialne; w zakończonym tygodniu złożono 17 ofiar. Dziękujemy za sprzątanie kościoła; wczoraj sprzątało 2 osoby i złożono 3 ofiary. Do sprzątania kościoła w środę po mszy wieczorowej prosimy parafian z domów:488, 488a, 488b – 2 rodziny, 488c, 488d, 488e, 490b, 491, 491a.

W rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu czeka nas:
Wielki Wtorek. Od 1500 w domu parafialnym członkowie parafialnego oddziału Caritas będą rozdawali dary świąteczne dla potrzebujących. Zgłaszamy się po nie z dowodem tożsamości; dary nie będą rozwożone. Po mszy wieczorowej planujemy budowę konstrukcji ciemnicy i grobu Pańskiego. Do pomocy zapraszamy mężczyzn i młodzież.
Wielki Czwartek. Przed południem nie będzie Mszy świętych. Od 630 do 730 będzie okazja do spowiedzi. Po południu rozpoczniemy Triduum Paschalne. O 1800 będzie transmitowana Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Po mszy przeniesiemy Pana Jezusa do ciemnicy. Adoracja jest planowana do 2200. Jej porządek jest w gablocie i stronie www parafii. Zapraszamy na liturgię Wielkiego Czwartku i adoracje z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.
Wielki Piątek. Od 700 rozpoczniemy adorację Pana Jezusa w ciemnicy. Od 700 do 800 będziemy dyżurowali w konfesjonałach. O 900 będzie droga krzyżowa, a potem ciąg dalszy adoracji. Jej program jest w gablocie i stronie www parafii. Zwróćmy uwagę na adorację dla młodzieży o 1000 i na adorację dla dzieci o 1100. Prosimy, aby dzieci na adorację przyniosły skarbonki Caritasu ze swoimi ofiarami dla biednych.  O 1500 będzie nowenna do miłosierdzia Bożego i koronka. O 1700 odśpiewamy 3 części gorzkich żali. O 1800 rozpocznie się celebracja Obrzędów Męki Pańskiej, które będą transmitowane. Po ich zakończeniu przeniesiemy Pana Jezusa do grobu, gdzie do 2400 będzie adoracja. Zapraszamy na liturgię Wielkiego Piątku i adoracje z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły (zdrowi katolicy od 18 do 60 roku życia jedzą 3 razy dziennie w tym raz do sytości) i abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia). Adoracja krzyża będzie bez całowania go. Ofiary od krzyża będą przeznaczone na ratowanie i utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.
Wielka Sobota. Od 700 rozpoczniemy adorację Pana Jezusa leżącego w grobie. Nie wyznaczamy konkretnych godzin, każdy przychodzi w porze dla niego dogodnej. Od 700 do 800 księża będą dyżurować w konfesjonałach. Na święcenie pokarmów zapraszamy co pół godziny, a więc o 900, 930, 1000, 1030, 1100, 1130 i 1200. Jeżeli będzie ładna pogoda święcenie pokarmów odbędzie się na zewnątrz – wokół kościoła; wtedy mogą przyjść całe rodziny z dziećmi. Jeżeli pogoda będzie zła, przychodzi jedna osoba dorosła, jako przedstawicie rodziny, bez dzieci. Wieczorem o 1945 będzie nowenna i koronkę do Miłosierdzia Bożego. O 2000 rozpoczniemy celebrację Obrzędów Wigilii Paschalnej; zakończy je Msza święta, w czasie której zaśpiewamy radosne ALLELUJA. Na obrzędy wieczorowe przynosimy świece np. paschaliki. Zapraszamy na liturgię Wielkiej Soboty i adoracje z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.
Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc. O 600 rano rozpoczniemy procesję rezurekcyjną – jeden raz wokół kościoła, a po niej będzie Msza święta. Pozostałe msze będą o 845, 1030, 1200 i 1700. Rozpoczyna się Oktawa Wielkanocy. Nowennę do Miłosierdzia Bożego odmówimy na zakończenie adoracji.
Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze św. będą o 630, 845, 1030, 1200. Po Mszy św. o 630 będzie nowenna i koronka do Miłosierdzia Bożego. Składka będzie na potrzeby Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie.

Na koniec ogłoszeń wielkotygodniowych jeszcze raz przypominamy o przepisach sanitarnych, które będą nas obowiązywać w naszym kościele: limit 40. osób, noszenie maseczek, dystans i dezynfekcja. Zachowujmy się odpowiedzialnie, jak wymaga od nas obecna sytuacja pandemiczna, i przestrzegajmy tych przepisów, chociaż dla każdego z nas oznaczają one pewne dolegliwości. Codziennie módlmy się też do Boga o powstrzymanie pandemii.

Czytajmy prasę katolicką. Na czas Wielkiego Tygodnia Gość Niedzielny rozważa o sensie bólu i cierpienia w życiu człowieka oraz o zbawczym wymiarze cierpienia. Autorzy, na łamach Tygodnika Katolickiego Niedziela zastanawiają się, czy pokusa to już grzechem?  Czy za każdym grzechem stoi diabeł? I jak ustrzec się podszeptów złego? Na stoliku z gazetami znajduje się także zatytułowana Triduum Paschalne. Jest to rodzaj przewodnika, który pomoże zrozumieć tajemnicę Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty oraz Wielkanocy, pozwoli lepiej przeżyć liturgię tych dni, pomoże świętować i modlić się. Za te broszury można złożyć ofiarę co łaska lub wziąć sobie za darmo. Koniecznie zainteresujmy się nimi.  Po za tym jest jeszcze dostępna niewielka ilość specjalnego wydania Gościa Extra, które w całości jest poświęcone św. Józefowi. Powstało ono z okazji Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka dla całego Kościoła. Zwykłe wydanie Gościa kosztuje 6 zł, a Extra 9 zł

Przed rozesłaniem. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niech w tym czasie towarzyszy nam szczególne Boże błogosławieństwo, byśmy wiernie szli za krzyże naszego Pana, Jezusa Chrystusa.