Ogłoszenia parafialne – 5 marca 2023 roku

Jak co roku 2. niedziela Wielkiego Postu w Polsce jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, który obecnie obchodzony jest pod hasłem: Z misjonarzami budujemy Kościół. Jest to sposobność, by wesprzeć modlitewnie i finansowo 1743. polskich misjonarzy posługujących w 99. krajach świata. Ich codzienne dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i medyczne mogą rozwijać się dzięki naszej modlitwie i jałmużnie. Misjonarze są posłani przez Kościół i jako świadkowie wiary głoszą Ewangelię, tworząc wspólnoty nowych uczniów Jezusa Chrystusa. Dzięki ich ofiarnej służbie, modlitwie, cierpieniu i wytrwałej pracy wzrastają i umacniają się młode wspólnoty misyjne. Misjonarki i misjonarze są także budowniczymi Kościoła w Polsce, bo otwierają nasze serca i oczy na potrzeby Kościoła powszechnego, pomagają nam w realizacji chrzcielnego powołania uczniów-misjonarzy. Ukazują piękno bezinteresownej ofiarności i solidarności z ubogimi. Pozwalają nam wierzyć, że w Jezusie Chrystusie, pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, na wszystkich kontynentach, tworzymy jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Jest on wspólnotą wiary, na różne sposoby wyrażającą swą wierność orędziu ewangelicznemu, którego istotą jest miłość Boga i bliźniego. Wyrazem naszego zaangażowania misyjnego jest jałmużna na rzecz misji zbierana dziś do puszek w ramach Dzieła Pomocy Ad Gentes, które przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji wspiera wysiłki polskich misjonarzy. Bądźmy z naszymi misjonarzami zarówno dzisiaj, jak i przez cały rok. Zachęca nas do tego ks. bp Jan Piotrowski, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Dziękujemy za 8 ofiar złożonych cele inwestycyjne w naszej parafii. Dziękujemy za sprzątanie kościoła; wczoraj sprzątało 6 osób, złożono 7 ofiar. Następne sprzątanie kościoła w sobotę 11 marca po mszy porannej. Prosimy na nie parafian z domów: 493a, 493b – 2 rodziny, 493c, 493/1, 494, 494b, 494c, 495, 495a, 496.

W rozpoczynającym się 2. tygodniu Wielkiego Postu.
Wtorek. Adoracja Najświętszego Sakramentu o 1700 i nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Środa. Adoracja od 1700, na koniec adoracji będzie nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
Piątek. O 900 droga krzyżowa dla dorosłych, którzy nie mogą przyjść po południu. O 1700 droga krzyżowa dla dzieci i dla pracujących przed południem. O 1900 droga krzyżowa dla młodzieży uczącej się i pracującej, od klas siódmych wzwyż. Obowiązkowo przychodzą na nią uczniowie klas siódmych, kandydaci do bierzmowania i ósmych, którzy już byli bierzmowani.
Sobota. Rozpoczniemy nowennę przed uroczystością św. Józefa, Oblubieńca NMP. Modlitwy nowennowe będziemy odmawiali na koniec popołudniowej adoracji.
Za tydzień będzie 3. Niedziela Wielkiego Postu. Po południu o 1600 będzie nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym.

Caritas Diecezji Tarnowskiej przystępuje do corocznej akcji wielkopostnej Wielkanocne Dzieło Caritas 2023. Pierwszą formą dzieła jest jałmużna wielkopostna, której towarzyszy skarbonka wielkopostna przekazywana dzieciom w ramach lekcji religii w szkole. Drugą postacią dzieła jest zbiórka ofiar wielkanocnych związana z tradycyjnym barankiem wielkanocnym oraz z paschalikiem rozprowadzanymi wśród parafian. Umowna ofiara z okazji otrzymania baranka lub paschalika wynosi 6 zł. Obie rzeczy są dostępne w zakrystii.

Czytajmy prasę katolicką. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego szczególnie polecamy rozmowę o tym, jak rozumieć karę Boską, a także wielkopostną katechezę o uczynku miłosierdzia „nieumiejętnych pouczać”. Tygodnik Katolicki Niedziela pisze o manipulacji klimatem, podkreślając, że spór o klimat to dzisiaj spór nauki z polityką, rozumu z emocjami i rzeczywistości z ideologią. Redaktorzy odpowiadają na pytania: ile prawdy jest w tezach mówiących o przeludnieniu ziemi? Czy czeka nas katastrofa ekologiczna. Jakie stanowisko w tych kwestiach zajmuje Kościół? Ponadto w Niedzieli zwróćmy uwagę na rozważanie o grzechu pierwszych rodziców i poszukiwanie odpowiedzi: czy Pan Bóg nie mógł powstrzymać ich od jego popełnienia.

Przed rozesłaniem. Przed chwilą usłyszeliśmy zachętę św. Pawła Apostoła skierowaną kiedyś do jego ucznia Tymoteusza, a dzisiaj do nas: Weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii. Przed nami kolejny tydzień wielkopostnych zmagań. Niech błogosławieństwo Boże umacnia nas w tej duchowej walce.