Ogłoszenia parafialne – 8 listopada 2020 roku

Dzisiaj w Kościele polskim obchodzony jest 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem „Przywrócić nadzieję”. W tym dniu nasze myśli i modlitwy biegną ku wszystkim uczniom Chrystusa prześladowanym na całym świecie. W obecnym roku motywem tego dnia jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej. Ten kraj, nazywany często sercem Afryki, jest dzisiaj szczególnie doświadczony prześladowaniami chrześcijan. Od 7 lat targany jest wojną, w której przeciw sobie walczą chrześcijanie i muzułmanie, tysiące ludzi ucieka ze swoich domów, a w kraju zaczyna brakować żywności. Destabilizacja polityczna wciąż ogarnia i pogłębia w nędzy cały kraj. Widoczne są oznaki ludobójstwa i obecności rebeliantów, którzy z pobudek religijnych i etnicznych dokonują ataków na ludzi. A w istocie rzeczy chodzi przede wszystkim o bogate surowce naturalne, np. pokłady ropy naftowej, złota, diamentów czy uranu. Wielkim problemem jest tam analfabetyzm i praca dzieci. W Republice Środkowoafrykańskiej w trzech diecezjach posługuje 15 tarnowskich księży misjonarzy i trzy osoby świeckie. Żeby lepiej zrozumieć sytuację w tym afrykańskim kraju i w tamtejszym Kościele, warto obejrzeć film przygotowany specjalnie na ten dzień, który umieszczony jest w serwisie YouTube ( https://www.youtube.com/watch?v=XHJ90_9_a0s&app=desktop&persist_app=1 ). W filmie występuje m.in. biskup Mirosław Gucwa, misjonarz z naszej diecezji i biskup diecezji Bouar. Z okazji tego dnia miał nawet przybyć, również do naszej diecezji, kardynał Nzapalainga, arcybiskup Bangi, ale z wiadomych powodów jego wizyta została odwołana. Pamiętajmy o modlitwie w intencji prześladowanych chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej i zbiórce ofiar do puszek przeznaczonych na pomoc dla nich, która odbywa się dziś przed kościołem.

Dziękujemy za ofiary złożone na potrzeby parafialne. Dziękujemy za sprzątanie kościoła. Wczoraj sprzątało 2 osoby i złożono 3 ofiary. Dziękujemy także trzem paniom parafiankom, które w ostatnim tygodniu same zgłosiły się i wysprzątały kaplicę cmentarną. Bardzo dziękujemy panom Andrzejowi i Tomaszowi Prędotom, którzy tradycyjnie ofiarowali piękne chryzantemy do naszego kościoła. Do sprzątania kościoła w sobotę, 14 listopada po mszy porannej prosimy parafian z domów: 426c, 426d – 2 rodziny, 426e, 427 – 2 rodziny, 427a, 428, 429 – 2 rodziny.

Z całą Polską weszliśmy w kolejny etap walki z pandemią koronawirusa i dotykają nas kolejne obostrzenia. Między innymi obecnie w naszym kościele może modlić się jednocześnie tylko 40 osób. Przyjmijmy to z pokorą. Wczoraj nie poszliśmy do chorych i na razie nie będą chodzić szafarze świeccy. Módlmy się o ustanie pandemii i wspierajmy się nawzajem. Pamiętajmy o mszach niedzielnych o 845, 1030 transmitowanych z naszego kościoła.

W tym tygodniu.
Codziennie po południu. O 1700 wystawienie Najświętszego Sakramentu, o 1730 różaniec za zmarłych z wypominkami. Na koniec suplikacje i błogosławieństwo najświętszym Sakramentem i Msza święta wieczorowa.
Poniedziałek. Rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
Wtorek. Wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. Wieczorem modlitwy nowennowe.
Środa. Wspomnienie św. Marcina z Tours. Narodowe Święto Niepodległości. Msze święte o 630 i 1800. Z powodu pandemii nie organizujemy dodatkowej mszy za Ojczyznę. Na koniec adoracji odmówimy modlitwy nowennowe do MB.
Czwartek. Wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza , biskupa i męczennika.
Piątek. Wspomnienie świętych męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.
Za tydzień będzie 33 niedziela zwykła. Światowy dzień Ubogich i Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W Tarnowie w najbliższym czasie rozpocznie się budowa szpitala tymczasowego. W związku z tym proszono nas o ogłoszenie, co następuje. Zachęcamy do angażowania się w pracę w szpitalu tymczasowym w Tarnowie lekarzy, lekarzy emerytów, lekarzy z prywatnych gabinetów, stomatologów, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych. Zatrudnieni otrzymają pełne wsparcie, zabezpieczenia sanitarne i wynagrodzenie zgodne z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia. Osoby zainteresowane w sprawie pracy kontakt mailowy ze Szpitalem św. Łukasza. Zwracamy się także z apelem do ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły już COVID i mogą oddać osocze. Prosimy zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział w Tarnowie w szpitalu Specjalistycznym w Tarnowie, im. Edwarda Szczeklika.

Czytajmy prasę katolicką. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym przeczytamy o tym, że chaos informacyjny, emocje i zbiorowa histeria utrudniają merytoryczną dyskusję w sprawie aborcji eugenicznej, której dotyczyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Tygodnik Katolicki Niedziela pyta zwykłych ludzi, o to, co myślą wobec wulgarnych i kłamliwych demonstracji rozpalanych przez środowiska aborcyjne, niektórych polityków i media lewicowe.

Przed rozesłaniem. Kończymy Eucharystię. Po błogosławieństwie zaśpiewamy suplikacje, by prosić Boga o powstrzymanie pandemii. Idźmy do naszych domów ze świadomością, że Pan Jezus zaprasza nas do jedności z sobą już teraz na ziemi i kiedyś w niebie.